• تلفن: 77627501-021
  • info@pdsoft.ir
در ارتباط باشید:

در دنیای امروز عبارت طراحي سايت و توسعه دهنده وب سايت در جامعه و در تبليغات و آگهی ها بجاي يکديگر استفاده مي شوند.
ما می خواهیم در این مقاله تفاوت طراحي وب سايت و توسعه وب سايت را بيان کنيم.

يک سايت دارای قسمت هاي مختلفي مي باشد که عبارتند از:

– شما و طرح : این قسمت شامل گرافيک سايت است ورنگ هاي به کار رفته در سايت ومنوها و غيره مي باشد.
– محتوا : این قسمت شامل محتوا و اطلاعات و محصولاتی که در سایت موجود میباشد است.
– عملکرد : این قسمت شامل ويژگي هاي تعاملي سايت با کاربر مي باشد که يک وب سايت به کاربران خود ارائه مي دهد.البته این قسمت نياز به زير ساختهاي دروني براي ارائه به کاربران دارد .
– قابل استفاده بودن : اگر سایت دارای کیفیت باشد پس بازدید بیشتری را به خود اختصاص می دهد و این گونه تعامل بین سایت و کاربران بیشتر می شود .

 

تفاوت طراحي وب سايت و توسعه وب سايت

شما و طرح

اما منظور از شما و طرح چیست ؟
در واقع ظاهر کلی سایت شامل طرح سایت می باشد که باید دارای ویژگی هایی باشد .به طور معمول طراح وب سایت تصمیم می گیرید که که باید از چه رنگ ها و از چه فونت هایی استفاده شود و نظم چیدمان صفحات را بررسی می کند .
طراح گرافیک باید حس زیبا شناسی و رنگ شناسی داشته باشد .یعنی بداند دقیقا در هر پروژه ای باید از چه رنگ هایی و چه عکس هایی که مناسب پروژه است استفاده کند.که باید البته از دید کاربران نیز مورد پسند قرار بگیرد.

محتوا

کلیه ی مطالبی که در یک سایت وجود دارد کلیه ی متونی است که در یک سایت یافت می شود و باید در سایت قرار بگیرد .مطالب مرتبط به سایت در جاهای مختلفی قرار می گیرد که این موارد یا باید توسط یک شخص تولید شود یا تالیف گردد.

 

عملکرد

عملکرد چیست ؟

در واقع عملکرد سایت شامل همه ويژگي هاي تعاملي سايت و همچنين انيميشن ها ی سایت مي باشد. خلاصه ی کلام این که برنامه نويسان با بهره گرفتن از زبانهاي مختلف برنامه نويسي تحت وب که از وب سرور پشتيباني مي کنند، می توانند کليه ی ويژگيهاي تعاملی که در سایت موجود است را طراحي کنند.فلش برنامه ای است که می توان توسط آن متحرک سازی را انجام داد.

Perl، PHP و جاوا زبانهاي برنامه نويسي هستند که در وب سرور از انها استفاده مي شود با این زبانها می توانیم صفحاتی با دینامیک پیچیده تولید کنیم.این صفحات می توانند به صورت مستقل از یکدیگر طراحی شده و عمل کنند اما همه ی ان ها از یک دیتابیس استفاده می کنند .این گونه همه ی نیازهایی که کاربران در سایت دارند برآورده می شود .

از برنامه ی جاوا اسکريپت براي خلق کردن افکتهاي جالب در مرورگرها استفاده مي شود .مانند عوض شدن عکسها زمانی که موس را روي آنها حرکت مي دهيد، يا تغيير کردن رنگ لينک ها و غيره. برنا مه ی جاوا اسکريپت بر روي مرورگر کابران اجرا می شود و بر روي وب سرورها نمی توان آن را اجرا کرد .از دیگر عملکرد های سایت نرم افزار هایی است که کاربران با آن کار می کنند مانند فرم ها ، مدیریت محتوا و یا برنامه های مدیریتی دیگری که این امکان را برای کسانی که شناخت کافی نسبت به برنا مه های مدیریتی ندارند فراهم می کند تا بتواند داده های وب سایت را مدیریت نماید .تمامي اين برنامه ها که در مورد آنها گفته شد مي بايست از زبان HTML پشتيباني کنند تا بتوانند در يک صفحه اينترنتي از آنها استفاده شود.

 

قابل استفاده بودن

قابليت استفاده کردن از يک وب سايت، قابليت هايي مي باشد که از ديد کاربران آن سايت دیده می شود و اکثرا شامل موارد آزمايشي مي باشد مانند :

  •  آيا ظاهر سايت برای کاربران قابل قبول است و همان تصویری که باید باشد است ؟
  • آيا منوهاي سايت به درستی کاربران را هدایت می کند و مورد قبول کاربران سایت می باشد ؟
  • آيا سرعت لود شدن سایت مناسب است و موجب خسته شدن کاربران نمی شود ؟
  • آيا کلیه ی برنامه هاي موجود در سايت بدرستي کار مي کنند؟

 

تفاوت طراحي و توسعه

متاسفانه مبحث طراحي و توسعه سايت با يکديگر تداخل پیدا کرده است. به طور مثال وقتي که صحبت از تولید متن و آزمايش قابل استفاده بودن سايت مطرح مي شود، قطعا با این مشکل برخورد خواهیم کرد.اما سوال اینجاست که آيا يک فرد مي تواند به تنهايي همه اين کارها را انجام دهد؟شاید افرادي هستند که بتوانند به تهایی همه ی این کار ها را با یکدیگر انجام دهند ولي اکثر مردم فقط مي توانند تنها يکي يا دو تا از اين وظايف را انجام دهند.

به طور معمول طراحی وب سایت شامل ساختن مطالب و قالب سایت است .این در حالی است که توسعه دادن وب شامل عملکرد سایت و حتی آزمایش قابل استفاده بودن آن است .در طراحی وب سایت طراحان باید مهارت کافي در استفاده کردن از ابزارهايي مانند فتوشاپ را داشته باشند. البته اکثر آنها همچنين با زبان HTML نيز آشنايي دارند به گونه ای که مي توانند طرح هايشان را پياده سازي کنند.

با این همه استفاده کردن از انیمیشن در قالب سایت و یا طراحی کردن برای بعضی از صفحات سایت از وظایف طراحان وب سایت می باشد.اکثر صاحبان سایت ها مطالب مرتبط به سایت را در اختیار طراحان سایت قرار داده تا اگر وب سایتشان نیاز به ویرایش دارد برای انها این کار انجام شود .که در ان سرعت لود سایت و صحت سایت و درستی منو ها و… بررسی می شود .

به هر حال ، طراحان وب سايت و برنامه نويسان توسعه دهنده وب، احتیاج دارند تا در کنار هم کار کنند تا به اين اطمينان برسند که وب سايت، دقيقا همان چيزهايي را که مشتري از انها درخواست کرده است را انجام مي دهد.حرف آخر اينکه فقط شرکت هایي که بزرگ هستند تيمهاي جداگانه طراحان گرافيک،مولف متون،برنامه نويس و…. را به استخدام خود درمي آورند ولي در بيشتر مواقع طراحان وب سايت و برنامه نويسان توسعه دهنده وب، دو تيم کاملا مجزا مي باشند که باید براي طراحي یک سايت موفق در کنار هم شروع به کار کنند.

نظرات شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری علامت گذاری شده اند *

نام شما*
موضوع*
ایمیل*
نظرات شما